Potpećka jaskinia - ochłodzenie w środku lata

Jaskinia Potpećka znajduje się przy głównej szosie Požega - Užice, w miejscowości Potpeće. Dojechać do niej można, niestety, tylko samochodem, bo autobus nie może przejechać drogą, która prowadzi pod linią kolejową. Jakoś nikt nie przewidywał turystycznego wykorzystania jaskini, ale to może dobrze, bo nie natkniemy się tu na tłumy turystów. Droga jest wąska ale jaskinia warta zobaczenia.
Jaskinia została zbadana w 1914 roku przez znanego serbskiego geografa Jovana Cvijića. Podzielona jest na dolną (gdzie znaleziono ślady życia człowieka z okresu neolitu, dziś niedostępna turystom) i górną, z ogromnym otworem wejściowym, ok 50 m wysokości, szerokość u podstawy 12 m, a u szczytu 22 m, największym wsród jaskiń Serbii.

 Do jaskinii wiedzie ok 200 schodków i w upale są ciężkim wyzwaniem. Została zbadana na odcinku 800 m, z czego 550 można zwiedzić. Możemy podziwiać bogatą szatę naciekową, stalaktyty i stalagmity formują kształty podobne do wielbłądów, orłów, sów, ryb i smoków. Spotkamy tu też stalagmity nazwane Śpiąca królewna i siedmiu krasnoludków.
System chodników jaskinii ma długość od 6 do 8 km i powiązuje wsie Dreznik i Potpeće. Średnia temperatura jaskinii to 9,5 stopni. Lepiej mieć ze sobą coś cieplejszego. Udostępniona jest do zwiedzania tylko w sezonie letnim z uwagi na lodowe stalaktyty, które tworzą się na sklepieniu wejścia.
słoń, czyli otwór jaskini widziany od środka

Przy wejściu, ekspozycja współczesnej artystycznej ceramiki z okolicy słynącej z garncarstwa.

Rzeka, która wypływa z jaskinii jest idealna do hodowli pstrągów, dlatego w okolicy jest ok. 20 gospodarstw rybnych. Tuż przed jaskinią jest ulokowana restauracja serwująca tylko jedno danie: pstrąga z własnej hodowli. Palce lizać, a w rzece chłodzą się takie arbuzy:


Pycha...

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak powstaje najlepsza serbska rakija?

Serbska rakija

Nowy Belgrad - prawdziwy Belgrad