Jarmarki i odpusty czyli zabawa po serbsku

Na arenie międzynarodowej Serbia staje się coraz bardziej znana z imprez o charakterze kulturalno-turtstycznym. Według danych Turystycznej Organizacji Serbii co roku w tym kraju jest ich organizowanych około dwa tysiące.


Głównie są to wydarzenia o charakterze lokalnym, mającym największe znaczenie dla mieszkańców okolicy, ale czasami przeradzaja się w imprezy na skalę krajową a nawet międzynarodową, jak choćby Roštiljijada w Leskovcu. 


Niektóre z nich mają wieloletnią tradycję ale stale też pojawiają się nowe. Tak więc mamy:
roštiljijadę - święto grilowanego mięsa, Leskovac, początek września
kupusijadę - święto kapusty, Mrčajevci, początek września
slaninijadę - święto słoniny, Kačarevo, początek lutego
kobasicijadę - święto kliełbasy, Turija, początek lutego
pršutijadę - święto wędzonych wędlin - Mačkat, styczeń
bostanjadę - święto dyniowatych, różne miejscowości, jesień
a z nowszych to:
gulašijadę - święto gulaszu i węgierskiej kuchni, Skorenovac, jesień
rakijadę - Pranjani, maj
pasuljijadę - święto gotowanej fasoli, Temerin, czerwiec.

W ramach imprezy bardzo często odbywają się zawody w przygotowaniu określonych potraw i sprzedaje się akcesoria potrzebne do ich wykonania, przyjeżdżają najlepsi mistrzowie kulinarni a zabawa najczęściej trwa do białego rana.


Oprócz tego typu imprez, poświęconych jakiemuś konkretnemu produktowi, są jeszcze dziesiątki corocznych jarmarków, które odbywają się w małych miasteczkach. Występują na nich regionalne zespoły ludowe, twórcy rękodzieła sprzedają swoje wyroby, ale też można kupić wszystkie produkty potrzebne na wsi typu haki do suszenia mięsa, baryłki do rakii, drewniane łyżki do mieszania dżemów, stroje ludowe, artystycznie wykonane butelki na domowy alkohol itd. 
Takie imprezy są okazją do spotkań mieszkańców z okolicy, wymiany informacji i plotek, zakupu najpotrzebniejszych rzeczy ale też zjedzenia smacznych potraw, które są proponowane na każdym kroku. Oprócz wszechobecnego mięsiwa z grila mamy tu i kapustę weselną, która jest gotowana z ogromnych glinianych garach i należy do potraw typu "najsmaczniejsze - gotowane dla stu osób".






Dla turysty uczestniczenie w takiego rodzaju imprezie to niezapomniane przeżycie, okazja do kupienia ciekawych pamiątek i dobrej zabawy w autentycznym serbskim stylu. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak powstaje najlepsza serbska rakija?

Serbska rakija

Nowy Belgrad - prawdziwy Belgrad