Zwycięzca

Pomnik "Zwycięzca" to symbol twierdzy Kalemegdan ale i samego Belgradu. Znajduje się on w miejscu doskonale widocznym od strony ujścia Sawy do Dunaju i ze strony Novego Belgradu. 


Pomnik jest symbolem zwycięstwa Serbii nad ImperiumTureckim i Monarchią Austro-Węgierską w czasie wojen od 1912 do 1918 roku. Jest on dziełem znanego rzeźbiarza Ivana Meštrovića. Pierwotnie statua miała być częścią większej kompozycji rzeźbiarskiej i miała stanąć na centralnym placu miejskim - Terazije. Jednak pomysł spotkał się z ostrą krytyką społeczeństwa - szczególnie belgradzkie damy sprzeciwiały się postawieniu modelu nagiego mężczyzny w tak reprezentacyjnym miejscu.
Po długich dyskusjach podjęto decyzję, żeby pomnik ustawić na Kalemegdanie i to na wysokim postumencie, z atrybutami męskości odwróconymi w stronę rzeki i Wiednia jako stolicy Austro-Węgier a tyłkiem w stronę Istambułu i Turcji. Uroczystego odsłonięcia dokonano w 1928 roku, w dziesiątą rocznicę przełamania Salonickiego frontu.
Miejsce, naktrym stoi monument, za czasów tureckiej władzy było niedostępne dla Serbów, a jeżeli tu się znaleźli to tylko w celu męczenia i pewnej śmierci. Zwycięstwo a co za tym idzie i zdobycie twierdzy znaczyło koniec tyranii a pomnik był jego symbolem. Mężczyzna na postumencie trzyma jednej ręce sokoła, który czuwa, żeby mroczne siły tyranii nie przebudziły się ponownie a w drugiej ręce miecz, który symbolizuje obrońcę ojczyzny.
Tej jesieni prowadzono prace mające na celu wymianę zużytych płyt chodnikowych otaczających pomnik. W czasie tych robót na głębokości 80 cm odnaleziono sklepienie nieznanego dotychczas pomieszczenia. Archeolodzy próbują je zbadać i być może już niebawem dowiemy się o nim czegoś więcej.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak powstaje najlepsza serbska rakija?

Serbska rakija

Serbska kuchnia - czego koniecznie trzeba spróbować