Arandjelovac - zdrowie i historia

W samym sercu regionu zwanego Šumadija, dokładnie u podnóża góry Bukulja, ulokowało się bardzo ciekawe miasteczko Arandjelovac. Nazwa nawiązuje do Archanioła (Aranđela) Gabriela. Do miasteczka, oddalonego od Belgradu 76 km, dojedziemy autostradą i dobrze utrzymaną drogą przez Mladenovac.

W Arandjelovcu mieszkają dumni i odważni ludzie, którzy aktywnie uczestniczyli w walkach o niepodleglość Serbii i wyzwolenie z rąk okupantów tureckich. Nieopodal, we wsi Orašac, wybuchło I Powstanie Serbskie i  na jego wodza został wybrany Karadjordje. Te wydarzenia miały miejsce 15 lutego1804 roku i ten dzień jest świętowany co roku jako Dzień Państwowości.

Jednak mieszkańcy Arandjelovca są także dumni ze swojej wody mineralnej i uzdrowiska Bukovička Banja, w którym z sukcesem leczy się choroby układu pokarmowego i moczowego, schorzenia układu lokomocyjnego i metaboliczne. Lecznicze własciwości tutejszych wód zostały potwierdzone na początku 19. wieku, w czasie wizyty księcia Miloša. Władca, w asyście swojego dworu i lekarza, uczestniczył w corocznym jarmarku z okazji dnia Św. Archanioła Gabriela a mieszkańcy pokazali mu źródło z "żelazną" wodą, która miała pomagać w  leczeniu różnych schorzeń i była znana od pokoleń. Obecny lekarz zainteresował się właściwościami tutejszej wody i zbadał je. Terapeutyczne parametry zostały naukowo potwierdzone i książe kupił kawałek ziemi ze źródłem. Już w następnym roku zbudowano basen wyłożony deskami a później i pawilony dla kuracjuszy. Miejsce stało się mekką dla schorowanych członków serbskiej elity rządzącej i belgradzkiej śmietanki. Rozwój sanatorium trwał do początku I wojny światowej.




Dzisiaj nadal leczą się tu pacjenci z różnymi dolegliwościami. Woda jest wykorzystywana do terapeutycznych kąpieli ale i do picia. W parku miejskim jest ujęcie wody mineralnej, gdzie możemy na miejscu spróbować wody i nabrać jej do butelki, co często czynią lokalni mieszkańcy. Woda ma specyficzny smak, nie każdemu się podoba.
Z Arandjelovca pochodzi jedna z najbardziej znanych serbskich wód mineralnych Knjaz Miloš, którą spotkamy w każdym sklepie w Serbii a jest również towarem eksportowym.

Oprócz leczniczych właściwości wody, Arandjelovac może się pochwalić specyficznym mikroklimatem, jaki zapewnia mu położenie u podnóża gór Bukulja i Venčac. Góry chronią miasteczko od silnych wiatrów a cechą charakterystyczną jest łagodne przechodzenie jednej pory roku w drugą, co zapewnia komfort pacjentom ze schorzeniami układu krążenia.

Mieszkańcy są dumni ze swojego parku, rozciągającego się na 22 hektarach. Możemy w nim podziwiać wspaniałe drzewa i rzeźby w marmurze  z którego słynie ta okolica.





Turyści często wspinają się na szczyt Bukulja (696 m) skąd roztacza się fantastyczny widok na całą Šumadiję. Na samym wierzchołku zbudowano 19 metrową  wieżę obserwacyjną, z której roztaczają się przepiękne widoki na samo miasteczko i zalesioną okolicę.



Przebywając w tym regionie nie można opuścić zwiedzania jaskinii Risovača, która pod względem ilości znalezionych kości zwierząt z epoki lodowcowej, jest jedną z najbogatszych jaskiń serbskich. Dowiemy się tutaj w jak ciekawy sposób ta jaskinia powstała i jak żyli jej mieszkańcy  - Neandertalczycy.

Jeżeli zostanie chwila czasu, polecam odwiedzenie Muzeum Narodowego, gdzie będziemy mogli na własne oczy zobaczyć szkielety zwierząt z epoki lodowcowej ale też interesującą kolekcję etnograficzną, która przybliży nam życie na tych terench w minionych wiekach.



Arandjelovac przyciąga turystów także swoim parkiem wodnym, gdzie na powieżchni 6 hektarów miłośnicy wodnej rozrywki mogą do woli szaleć na zjeżdżalniach o różnym stopniu trudności i w basenach z licznymi atrakcjami. Wszystkie baseny są napełnione mineralną wodą i mają właściwości lecznicze. Park wodny jest otwarty w sezonie letnim, zazwyczaj od 15 czerwca do 1 września.

W miejskim parku, co roku, od ponad pół wieku, odbywa się artystyczne wydarzenie pod nazwą  "Marmur i dźwięki", którego częścią są występy muzyczne i wystawa rzeźb w marmurze. Później rzeźby są ozdobą uzdrowiskowego parku, który stał się największą wystawą rzeźb pod gołym niebem.



Arandjelovac jest doskonałym miejscem do podreperowania zdrowia, z bogatą historią ale i  miejscem do odpoczynku po wielkomiejsckiej gonitwie, gdzie znajdziemy nietkniętą przyrodę jak i liczne atrakcje turtstyczne. Wrażeń smakowych dostarczy nam znakomita kuchnia tego regionu, której możemy spróbować w jednej z wielu etno-restauracji w samym miasteczku i okolicy. Ten zakątek Serbii jest znany z pierwszorzędnych pieczonych na rożnie jagniąt i prosiąt. Już w drodze do Arandjelovca spotkamy przydrożne budki z kręcącym się na rożnie mięsiwem. Mięso w ten sposób przygotowane, w towarzystwie serbskiej sałatki i wybornego wina z tych okolic, zapewni niezapomniane wspomnienia kulinarne, czego wszystkim moim czytelnikom życzę.

Autorką części zdjęć do tego wpisu jest pani Irena Łozowik, którą serdecznie pozdrawiam.









Komentarze

  1. Ja również pozdrawiam ...patrzę , czytam ;) znajome miejsca. Super. Tak by się chciało jeszcze tam być.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak powstaje najlepsza serbska rakija?

Serbska rakija

Nowy Belgrad - prawdziwy Belgrad