Belgradzka cerkiew katedralna - Saborna crkva

Cerkiew katedralna pod wezwaniem św. Archanioła Michała znajduje się w pobliżu parku Kalemegdan i Belgradzkiej Twierdzy. Parę kroków od tych atrakcji turystycznych a jednak nieczęsto odwiedzana przez turystów. Polecam odwiedzić tę bardzo ważną dla Serbów świątynię i na chwilę zatrzymać się w jej pięknym wnętrzu sprzyjającym zadumie i refleksji.



Cerkiew została zbudowana po odzyskaniu przez Serbię niepodległości i uwolnieniu się z niewoli tureckiej. W 1841 roku Belgrad stał się stolicą Księstwa Serbskiego a wysoka dzwonnica katedry, której budowa zakończyła się rok wcześniej, stała się jednym z symboli tożsamości narodowej.



Katedra, wg projektu architekta Adama Fridricha Querfelda, została zbudowana w duchu klasycyzmu z elementami baroku, na wzór dominujących w tym czasie budowli na obszarze Metropolii Karłowickiej, do której należała.

Prace nad wewnętrzną dekoracją trwały 5 lat. Przepiękny ikonostas jest dziełem rzeźbiarza Dimitrija Petrovića, a ikony na ikonostasie i ścianach świątyni napisał Dimitrije Avramović - malarz, który także wsławił się  olśnewającym ikonostasem w cerkwi w Topoli.


Świątynia znana jest z relikwii, które się w niej znajdują. Są to relikwie świętego księcia Stefana Štiljanovića, cząstka relikwii św. księcia Łazarza i św. Jana Szanghajskiego.

W cerkwi znajduje się grobowiec księcia Miłosza Obrenovića, do którego po zamachu w Košutnjaku, złożono ciało jego syna księcia Mihaila. Wykonanie jego pomnika nagrobnego zleciła była żona księżna Julia.

Pochowano tu także dwóch metropolitów - Mihaila i Inokentija, a także dwóch patriarchów serbskich - Gavrila i Vikentia. Przed katedrą znajdują się groby Vuka Karadžića - reformatora języka serbskiego i Dositeja Obradovića - pierwszego ministra edukacji.



W cerkwi byli koronowani serbscy królowie - Milan Obrenović (i Serbia została monarchią) i Piotr I Karadjordjević. Także w tej cerkwi w 1900 roku odbył się ślub króla Aleksandra Karadjordjevića z dużo starszą od niego byłą damą dworu jego matki, Dragą Mašin. 

Świątynia była też świadkiem nieudanego zamachu na króla Milana Obrenovića, kiedy to strzelała do niego Jelena Marković, a król nakazał znaleziony pocisk oprawić w rubiny i brylanty i możemy go dziś podziwiać w Muzeum Miasta Belgradu.

Katedra stała się też centrum muzyki cerkiewnej, a liturgie uświetniał swoim śpiewem najstarszy chór w Serbii, Pierwsze Belgradzkie Towarzystwo Śpiewacze, którym dyrygowali między innymi słynni kompozytorzy Kornelije Stanković, Josif Marinković i Stevan Mokranjac.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak powstaje najlepsza serbska rakija?

Serbskie stroje ludowe

Serbska rakija