Zemun
Podczas zwiedzania Belgradu polecam przeznaczyć jeden dzień na spokojny spacer po Zemunie. To dziś jedna ze stołecznych gmin, ale do 1945 roku to oddzielne miasto z długą i burzliwą historią.
Ulokowane na brzegu malowniczego Dunaju miasto, było zamieszkiwane przez ludzi od okresu neolitu, czyli 7 tysięcy lat temu. Celtowie i Rzymianie nazywali je Taurunum, Austyjacy - Semlin, Węgrzy - Zimony, a dziś nazywamy je Zemun - bowiem przyjęło się sądzić, że pierwsi osadnicy żyli tu w ziemiankach (zemunica).
W IX wieku, na tym terenie, osiedliły się plemiona slowiańskie. Na przestrzeni wieków miastem władali Bułgarzy, Bizantyjczycy, było spalone w czasie wypraw krzyżowych. W XV i XVI wieku u władzy zmieniali się Turkowie i Austryjacy.
To właśnie z Zemunu wyruszył Janos Hunyady by bronić Belgradu przed kilkakrotnie silniejszą turecką armią w 1456 roku. Akcja obronna zakończyła się sukcesem i ofensywa turecka na Europę została powstrzymana na pewien czas. Janos Hunyady stał się bohaterem.
Wieża Milenijna |
Do dziś wieża na wzgórzu Gardoš potocznie jest nazywana jego imieniem. Bez względu na zasługi, jakie miał Hunyady w obronie Chrześcijaństwa, wspomniana wieża była zbudowana dużo później, bo w 1896 roku, na pamiątkę 1000-lecia państwa węgierskiego i jako taka otrzymała nazwę Milenijna. Takich wież wzniesiono pięć, jedną w Budapeszcie i cztery na krańcach imperium. Jedyną zachowaną do dziś jest właśnie ta w Zemunie.
Polecam wejście na szczyt (płatne 200 dinarów), skąd rozciąga się wspaniały widok na okolicę i oczywiście Dunaj.
widok z Wieży Milenijnej |
U podnóża wieży znajdują się pozostałości murów obronnych najprawdopodobniej średniowiecznej twierdzy jaka tu się znajdowała.
pozostałości murów twierdzy |
W XVIII i XIX wieku Zemun był miastem granicznym pomiędzy Monarchią Habsburską a Imperium Otomańskim. Kwitł tutaj handel, rozwijała się kultura, fabryki, banki i hotele. Z tych czasów pozostało wiele zabytkowych budynków, wspaniałych cerkwi i kościołów, bowiem należy pamiętać, że Zemun był miastem wielokulturowym. Żyli tu obok siebie Niemcy, Węgrzy, Żydzi, Serbowie i inni. Dziś o różnokulturowości świadczą groby na zemuńskim cmentarzu.
kościół Franciszkanów |
Najstarszy budynek w Zemunie, jedyny przykład architektury bałkańskiej w tej części Belgradu, został najprawdopodobniej zbudowany w XVII wieku z przeznaczeniem na zajazd. W 1717 roku krótko mieszkał w nim Eugeniusz Sabaudzki, wybitny dowódca armii austryjackiej. W XVIII wieku zajazd zmieniono w tawernę "Biały niedźwiedź", która po drugiej wojnie światowej została znacjonalizowana, a w końcu zamknięta. Ten budynek, niestety, dziś jest zaniedbany, ale łatwy do odnalezienia, przy ulicy Vasilija Vasilijevića.
najstarszy budynek w Zemunie |
Centrum Zemunu jest nieduże, ale obfituje w ciekawe budynki, miejsca, gdzie miały miejsce ważne wydarzenia historyczne. Praktycznie na każdym kroku możemy podziwiać okazałe domy zemuńskiej elity XIX wieku. Właśnie ta "kompaktowość" centrum miasta pozwala na zwiedzenie go w sposób bardzo przyjemny, bo wolnym spacerkiem.
Muzeum Zemunu |
dom rodziny Karamata |
Oczywiście Zemun to także rzeka. Wspaniała trasa spacerowa ciągnie się aż do ujścia Sawy do Dunaju. Dziesiątki małych kafejek z uroczymi ogródkami, restauracji z daniami rybnymi i nie tylko, place zabaw dla dzieci zapraszają do odwiedzin. Każdego dnia jest tu gwarno, a w nocy otwierają swoje podwoje liczne kluby zlokalizowane na brzegu rzeki, na barkach.
Zemun jest bardzo zielonym miastem, zarówno na nabrzeżu jak i w centrum. W jego sercu leży piękny park z zadbanymi alejkami i licznymi starymi drzewami, w których cieniu znajdziemy chłód nawet w środku upalnego lata.
Sam park i okoliczne budynki są ciekawe same w sobie, ale o tym będzie oddzielny wpis a już dzisiaj polecam odłożenie chwili czasu by poznać to ciekawe miasto -Zemun.
Komentarze
Prześlij komentarz