Belgradzki ogród botaniczny

Pierwszy w Serbii ogród botaniczny w 1874 roku założył światowej sławy botanik i badacz przyrody Josif Pančić. Na początku swego istnienia ogród znajdował się w dzielnicy Dorćol, w pobliżu rzeki. Jednak ta lokacja nie była odpowiednia dla zgromadzonych tu roślin, bowiem teren był często zalewany w czasie powodzi. 
Wiedząc z jakimi problemami boryka się ogród, król Milan Obrenović postanowił podarować kawałek ziemi, na którym do dziś znajduje się bogata kolekcja belgradzkiego ogrodu botanicznego. Była to parcela, którą król odziedziczył po swoim dziadku Jevremie Obrenoviću i życzeniem władcy było aby ogród nosił imię jego przodka, tak więc do dziś ogród nazywany jest Jevremovac.Josif Pančić zmarł w 1888 roku i nie dożył przeprowadzki swojego ogrodu w nowe wspaniałe miejsce, ale jego następcy godnie dbali o cenną kolekcję roślin, stale ją wzbogacali a dziś opiekuje się nią Wydział Biologii Uniwersytetu w Belgradzie. 
W 1892 roku zakupiono w Dreźnie pawilon oranżerii, który w tamtym czasie był jednym z najładniejszych w tej części Europy. Do dzisiaj ten piękny budynek służy hodowli roślin egzotycznych. Przed paru laty został odnowiony i dziś jest prawdziwą ozdobą ogrodu.


Dzisiaj ogród jest prawdziwą oazą zieleni w zatłoczonym mieście. Rośnie tu około 1500 gatunków roślin, lokalnych i egzotycznych. Ogromne drzewa dają głęboki cień i zapewniają doskonałe warunki do odpoczynku po zwiedzaniu miasta. Często spacerują tu zarówno mieszkańcy stolicy jak i ich goście.
Tu możemy podziwiać wspaniałe okazy świerku serbskiego (Picea omorika), po raz piewrszy opisanego właśnie przez Josifa Pančića. Jest to rzadki endemit, w naturze występujący tylko w zachodniej Serbii i Bośni. Jeżeli tam się nie wybieramy to jedynie ogród botaniczny daje nam szansę zobaczyć to ciekawe drzewo.
Cały ogród zajmuje 5 hektarów a budynek z roślinami tropikalnymi ma 500 m2. W części ogrodu otwarto romantyczny Ogród Japoński. Jest on często scenerią fotografii ślubnych.
Adres: Belgrad,  ul. Takovska 43
ogród jest otwarty codziennie 
od 1. kwiecietnia do 1. października 9.00 - 19.00
                        w sezonie zimowym 9.00 - 17.00
cena biletu: 250 dinarów


Istnieje możliwość zwiedzania z przewodnikiem, co należy wcześniej umówić i jest to atrakcja dodatkowo płatna (1000 dinarów).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Serbska rakija

Kuchnia serbska

Jak powstaje najlepsza serbska rakija?