Fića i Vespa

Dzisiaj, przed Muzeum Historii Jugosławii w Belgradzie, już po raz piąty, zebrali się miłośnicy i właściciele samochodów popularnie zwanych Fića (Zastava 600, 750, 850, na włoskiej licencji). W tym roku odwiedzający mieli też okazję oglądać motorki Vespa.


Popularny Fića to samochód, który był produkowany od połowy lat 50-tych w fabryce w Kragujevcu (Serbia) stał się znakiem rozpoznawczym jugosłowiańskiej motoryzacji.

Fića był symbolem początku nowego, nowoczesnego życia i w zamyśle był autem dostępnym dla każdego. Do 1985 roku, w jugosłowiańskiej fabryce, wyprodukowano 923 487 sztuk tych popularnych samochodów. Istniało 11 podstawowych wersji. Oprócz produkcji na rynek krajowy, samochody eksportowano do 15 krajów świata.



Ten kultowy samochód był używany jako auto policyjne, pojazd służby zdrowia, pocztowy oraz  był popularny w szkołach jazdy. W czasach świetności odbywały się liczne wyścigi Fić, a niektóre z nich zostały reaktywowane dziś, jak choćby wyścig w ramach Nagrody Belgradu, odbywający się na Ušću, który gromadzi wspaniale odrestaurowane egzemplarze wyścigowe tego auta.


wyścigowe Fiće na Ušču

Do dzisiaj Fića ma wielu miłośników w kraju i za granicą. Na coraz częściej organizowane zloty ściągają właściciele tych samochodów z Serbii, regionu ale i całej Europy.


Na tego typu imprezach możemy podziwiać perełki odrestaurowane wysiłkiem zakochanych w nich właściecieli. Wszystkie samochody, które zostały dziś wystawione w Belgradzie są w pełni sprawne i zarejestrowane.








Fića to samochód rzadko spotykany na polskich drogach i zawsze wywołuje ogromne zainteresowanie przechodniów i innych kierowców. Jeden, dobrze zachowany egzemplarz, jeżdzi po białostockich drogach :)

białostocki Fića


Ten smieszny, mały samochodzik jest pamiątką po złotych czasach Jugosławii i z sentymentem jest wspominany przez starsze pokolenie, a dla młodych stał się kultowym autem z powodzeniem konkurującym ze współczesnymi produktami motoryzacji. I niech tak pozostanie...




Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak powstaje najlepsza serbska rakija?

Serbska rakija

Nowy Belgrad - prawdziwy Belgrad