Viminacium - rzymskie miasto i obóz wojskowy

Około stu kilometrów od Belgradu znajdują się pozostałości dawnego miasta Viminacium, stolicy rzymskiej prowincji Górna Mezja (Moesia Superior) a w okresie późnego antyku Mezji I (Moesia Prima).







Dzisiaj na tym olbrzymim obszarze, bo ok. 450 hektarów, przedmioty z czasów Imperium Rzymskiego pokryte są ziemią orną. Cały sztab badaczy: archeologów, matematyków, elektroinżynierów, geofizyków, geologów, naukowców zajmujących się trójwymiarowym modelowaniem i innych, pracuje na tym terenie już od kilkadziesięciu lat. Ich celem jest odkrycie ulic, placów, świątyń, domów, teatru i hipodromu i pokazanie ich szerszej publiczności. Dzisiaj, dzięki tej ciężkiej pracy, możemy już oglądać część tego miasta. Jednocześnie dzięki współczesnej technologii wiemy co jeszcze znajduje się ukryte pod ziemią.



Viminacium leżało blisko granicy Imperium Rzymskiego, a zostało zbudowane na ziemiach należących do plemienia Skordysków. Powstało najpierw jako obóz legionistów a potem obok obozu powastawało cywilne miasto. 

Miasto jest wspominane w kronikach czołowych rzymskich kronikarzy ale i Geografii Ptolomeusza. W czasach świetności w obozie stacjonowało 6 tysięcy żołnierzy, a w mieście mieszkało około 40 tysięcy ludzi. Na rozwój miasta bez wątpienia wpływało pograniczne położenie, bliskość dużej rzeki Dunaj ale też bogate w rudy i inne surowce pobliskie tereny. Tu prawdopodobnie zmarł cesarz Hostylian, a niektórzy naukowcy to właśnie jego osobę łączą z okazałym mauzoleum odnalezionym w Viminacium. 
Przez Viminacium przechodziły wojska i nie było ani jednego cesarza, który by nie odwiedził tego bogatego miasta. Jego rozwój i świetność trwała przez sześć wieków. Rzymskie Viminacium zostało zniszczone przez Hunów w V w. 

Dzisiaj odwiedzając Viminacium zobaczymy:

mauzoleum i nekropolie





termy






Domus Scientiarum - rekonstrukcja rzymskiej willi, w której dzisiaj znajduje się muzeum, sala kongresowa, gabinety dydaktyczne, hotel i restauracja z potrawami w epoki.





częściowo odrestaurowany amfiteatr


makieta miasta, zrobioma na podstawie dotychczasowych badań



sala z popiersiami rzymskich imperatorów 




Oprócz miasta Viminacium można obejrzeć bardzo ciekawe znalezisko a mianowicie szkielet mamuta stepowego, którego wiek szacuje się na około milion lat i należy do najstawszych na świecie.  Naukowcy nadali mu dźwięczne imię Vika. Odkrycia dokonano w 2009 roku a trzy lata później natrafiono na szczątki innych, nieco młodszych mamutów. Dzisiaj wszystkie szkielety są eksponowane w specjalnej sali zapewniającej odpowiednie warunki.





Park archeologiczny otwarty jest każdego dnia oprócz 1 stycznia.

Godziny pracy:
styczeń - luty 9.00-16.00
marzec 9.00-17.00
kwiecień 9.00-18.00
maj - wrzesień 9.00-19.00
październik 9.00-17.00
listopad - grudzień 9.00-16.00

Cena biletu: 500 dinarów, dzieci do 10 lat bespłatnie, od 10 lat 300 dinarów, bilet rodzinny - rodzice z dziećmi młodszymi niż 10 lat - 1000 din. Dzisiejszy kurs 1 euro to 120 dinarów.

Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć minimum 2 godziny i może ono odbywać się tylko z lokalnym przewodnikiem.




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak powstaje najlepsza serbska rakija?

Serbska rakija

Nowy Belgrad - prawdziwy Belgrad