Wieża Czaszek - Nisz / Ćele kula

Podczas ostatniego weekendu miałam okazję gościć na południu Serbii, w Niszu. W czasie tej wizyty było mi dane obejrzeć dosyć makabryczny zabytek, a mianowicie kaplice zbudowaną wokół Wieży Czaszek i samą wieżę.





Sama wieża powstała na początku 19. wieku. W tym okresie toczyły się intensywne walki mające na celu wyzwolenie terenów zamieszkałych przez Serbów z niewoli tureckiej.

W czasie jednej z bitew, na pobliskim wzgórzu Czegar, siły serbskie pod dowództwem Stevana Sindjelića walczyły z kilkukrotnie liczniejszymi oddziałami nieprzyjaciela. 
Gdy szala zwycięstwa przechylała się na stronę turecką Stevan Sindjelić zdecydował, że dalsza walka nie ma sensu i pozwolił swoim żołnierzom wycofać się z pola boju. Nikt z serbskich powstańców nie zamierzał w tak niegodny sposób uniknąć śmierci i wszyscy pozostali na miejscu, gdzie rozgrywała sie ta krwawa bitwa. Sindjelić postanowił zastawić pułapkę na wrogów. Pozwolił oddziałom tureckim zbliżyć się do swoich pozycji i wtedy zdetonował ładunek, który zapalił magazym prochu. Zginęli wszyscy jego żołnierze ale i dwukronie więcej Turków.

Po bitwie osmański dowódca kazał odciąć głowy z ciał poległych Serbów i zdjąć z nich skalpy, które to wypchane bawełną wysłał sułtanowi. Z pozostałych czasek kazał zbudować wieżę, która miała być postrachem  i przestrogą dla pozostałych przy życiu Serbów. Tak właśnie wzniesiono wieżę, w którą wmurowano 952 czaski. Budziła grozę, zwłaszcza że znajdowała się przy uczęszczanej drodze wiodącej do Stambułu. Do dnia dzisiejszego zachowało się 58 czaszek.







Na samym szczycie była umieszczona jedna czaszka, która prawdopodobnie należała do dowódcy serbskich oddziałów powstańczych - Stevana Sindjelića. Dziś możemy ją oglądać w galblocie obok samej wieży.






Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak powstaje najlepsza serbska rakija?

Serbskie stroje ludowe

Serbska rakija