Serbia w Polsce

 A dzisiaj, dla odmiany, kilka informacji o serbskich śladach w Polsce.

W Bielsku Podlaskim, dzięki staraniom i pracy ojca Jerzego Bogacewicza i wielu innych osób, powstała cerkiew poświęcona wielkiemu serbskiemu świętemu - św. Sawie Serbskiemu.


Cerkiew znajduje się w budynku Niepublicznej Szkoły Podstawowej św. abpa Łukasza Krymskiego oraz Niepublicznym Przedszkolu św. młodzieńca Gabriela Zabłudowskiego w Bielsku Podlaskim. 

Te instytucje mieszczą się w budynku po dawnym przedszkolu miejskim, które wiele lat temu miasto przekazało parafii Narodzenia NMP. Został on wyremontowany i znalazły tu swoją siedzibę Dom Kultury Prawosławnej, przedszkole i szkoła. W ten sposób opuszczony i zdewastowany budynek zaczął ponownie tętnić życiem i służyć lokalnej społeczności.

A w 2021 roku, przy udziale dostojników cerkiewnych, obiekt został wyświęcony. Teraz służy przedszkolu, szkole a także okolicznym wiernym.




Powiązania Bielska Podlaskiego z Serbią mają wieloletnią tradycję. Przynajmniej raz w roku wierni parafii prawosławnej pw. Nrodzenia NMP odwiedzają Serbię, często w drodze do zaprzyjaźnionej Kawali w Grecji lub zwiedzając serbskie zabytki sakralne.

Od wielu lat ma miejsce także współpraca kulturalna. Serbskie chóry odwiedzają Bielsk i uczestniczą w tutejszych festiwalach muzycznych takich jak Pod Opieką Bogurodzicy. A w tym roku wielkim wydarzeniem był występ chóru parafii Nrodzenia NMP w Pančevie w festiwalu Dni Muzyki Duchownej. W ten sposób podtrzymuje się więzi obu prawosławnych społeczności i zawiązują się przyjaźnie między członkami chórów.

Dlatego też zupełnie naturalnym było poświęcenie nowej cerkwi św. Sawie. Mam nadzieję, że będzie ona służyła jeszcze wielu rocznikom przedszkolaków i uczniów szkoły i przez postać świętego zechcą bliżej poznać Serbię.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak powstaje najlepsza serbska rakija?

Serbska rakija

Nowy Belgrad - prawdziwy Belgrad